חגיגה של קולנוע ישראלי
 

משרד התרבות והספורט חוגג עשור לחוק הקולנוע ולראשונה בישראל מזמין אלפי ישראלים לחגיגה של קולנוע ישראלי

עשור לחוק הקולנוע
23/11/2011
 
​משרד התרבות והספורט ומועצת הקולנוע מעלים לאקרנים את מיטב הסרטים הישראלים של העשור האחרון: "האסונות של נינה", "חתונה מאוחרת" "ביקור התזמורת" ועוד עשרות הסרטים שיוקרנו לקהל הרחב ללא תשלום

משרד התרבות והספורט בראשות השרה לימור לבנת ומועצת הקולנוע יציינו עשור לחוק הקולנוע במהלך החודשים נובמבר ודצמבר. במסגרת זאת, מוזמנים אלפי ישראלים לחגיגה של קולנוע ישראלי בה יוכלו ליהנות מהקרנות חינם של סרטים שזכו בפרס הסרט הטוב ביותר במסגרת פרסי אופיר, בין השנים 2000 עד 2011.
הסרטים יוקרנו בסינמטקים ירושלים, תל אביב, חיפה, שדרות, ראש פינה, חולון ונתיבות. בין הסרטים שיוקרנו: "ההסדר", חתונה מאוחרת", "כנפיים שבורות", האסונות של נינה", "מדורת השבט", "אביבה אהובתי", "אדמה משוגעת", "ביקור התזמורת", "עג'מי", "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש", "תומר והשרוטים", "מייק ברנט- לס מואה ט'מה", "ילדי השמש", "שיטת השקשוקה" ועוד.

חוק הקולנוע נחקק לאחר מאבקים ממושכים על מנת לעגן ולהסדיר את התמיכות הממשלתיות בקרנות הקולנוע השונות. החוק הקים את מועצת הקולנוע וקובע את מקורות התקציב של חלוקת הכספים כך ש50% מהתמלוגים המגיעים למדינה הן משידורי הרשות השנייה והן משידורי הכבלים והלוויין יוזרמו לתמיכה בסרטים ישראלים. החוק מסמיך את שרת התרבות לתקן תקנות, ואכן תקנות הקולנוע הן אלו המגדירות מהו סרט ישראלי הזכאי לתמיכה.

לדברי שרת התרבות והספורט לימור לבנת: "חוק הקולנוע אפשר לחולל בקולנוע הישראלי מהפיכה שאת תוצריה אנו מקבלים, בין השאר, במועמדויות לאוסקר ובזכיות בפרסים  בפסטיבלי הקולנוע הכי חשובים בעולם. ללא חוק הקולנוע שהביא להקצאת כספים סדירה ובסדרי גודל שלא היו קיימים קודם לכן, תעשיית הקולנוע הישראלי לא היתה יכולה להתפתח כפי שהתפתחה, ולהגיע עד לשטיח האדום בהוליווד בתדירות כה גבוהה. הודות לחוק הזה תעשיית הקולנוע מסוגלת להעסיק היום מאות ואלפי יוצרים, תסריטאים, במאים, שחקנים, מפיקים ושאר אנשי התעשייה ששינו אותה ללא היכר.
לכן, מצאתי לנכון לציין את חגיגות העשור לחוק הקולנוע בסדרת אירועים שבהם הציבור הישראלי יוכל גם ליהנות ללא תשלום מתוצריו האיכותיים של הקולנוע הישראלי בעשור האחרון, וגם ולהיזכר בכברת הדרך הארוכה שהוא עבר מאז. אני מאחלת לכולם צפייה נעימה". 

מצ"ב מועדי ההקרנות בסינמטקים המשתתפים. שינויים ועדכונים במועדים ובשעות ההקרנה יעודכנו באופן שוטף באתרי האינטרנט של הסינמטקים ובאתר הבית של משרד התרבות והספורט.

  
  
שתף/שמורשתף/שמור